F8100 IS8090si Heavy Duty Automatic Door Bottom Seal SCA
Stock Code:
F8102SCA
Stock Code:
F8103SCA
Stock Code:
F8105SCA
Stock Code:
F8106SCA
Stock Code:
F8109SCA
Stock Code:
F8111SCA
Stock Code:
F8113SCA
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
- Quick Ship
- Fire Rated AS1530.4
- Australian Made
Price:
$113.91
Price:
$125.35
Price:
$147.23
Price:
$157.04
Price:
$168.49
Price:
$183.43
Price:
$234.61
Stock Level:
In Stock
Stock Level:
In Stock
Stock Level:
In Stock
Stock Level:
In Stock
Stock Level:
In Stock
Stock Level:
In Stock
Stock Level:
In Stock
450mm
610mm
820mm
920mm
1070mm
1220mm
1500mm
| Dimensions | 450mm (cuts to 275mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 450mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-2 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | 610mm (cuts to 450mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 610mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-5 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | 820mm (cuts to 610mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 820mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-8 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | 920mm (cuts to 610mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 920mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-11 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | 1070mm (cuts to 920mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 1070mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-14 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | 1220mm (cuts to 1070mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 1220mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-17 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | 1500mm (cuts to 1220mm) |
| Fixing | Rebated/Semi-Rebated |
| Section | 44x21mm |
| Length | 1500mm |
| Finish | Grey & Silver end plates & grey silicone gasket |
| Fire Rated | Fire tested to AS1530 Part 4 |
| Acoustics | Acoustically tested in accordance with AS1191, IS0140.3 & ISO10140-20 |
| BCA Specification | Conforms with BCA Specification C3.4 smoke sealing requirements |
| Durability | Durability tests demonstrating over 1,000,000 open and close cycles |
| Gap Size | Min. 3mm / max. 15mm |
| Smoke Leakage | Medium temperature smoke leakage approvals to AS1530 Part 7 available on proprietary door assemblies |
| Warranty | 10 Years |
Downloads
Downloads
Downloads
Downloads
Downloads
Downloads
Downloads
CUSTOMISATION STARTS HERE
Transform your vision into reality with our custom design service - perfectly curate and elevate any project with our wide range of customisation services.